NIE DAJ SIĘ RAKOWI!

Cienkowarstwowa cytologia na podłożu płynnym (LBC) jest bardzo efektywną i wiarygodną metodą badania szyjki macicy. To nowa technologia wykonywania standardowych, przesiewowych badań cytologicznych. Jest zalecana przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Regularne badania LBC pozwalają wykryć zmiany przedrakowe i raka we wczesnym, uleczalnym stadium choroby.

Rak szyjki macicy to jeden z najczęstszych nowotworów występujących u kobiet. Główne czynniki ryzyka to między innymi: infekcje wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), wiek (zachorowalność zwiększa się wraz z wiekiem), wczesne rozpoczęcie życia seksualnego, palenie papierosów czy duża liczba porodów. Na wczesnym etapie nowotwór jest wyleczalny w ponad 99% przypadków.

Dlatego tak ważne jest regularne badanie (nie rzadziej niż co 3 lata).

 

 

 

 

 

Dlaczego cytologia płynna jest lepszym wyborem od klasycznego badania?

Istnieją dwa rodzaje cytologii – konwencjonalna (inaczej szkiełkowa) oraz płynna. Różnice w technice, na której opierają się oba badania, rzutują na poziom ich przydatności. Cytologia płynna odznacza się przede wszystkim lepszą jakością pobranego materiału do badania. W tej metodzie wymaz z szyjki macicy pobierany jest na specjalne podłoże płynne, które zapobiega uszkodzeniu pobranych komórek. Dodatkowo, z materiału usuwa się ewentualne komórki zapalne, śluz i krew, które mogą przesłaniać obraz podczas badania. W cytologii klasycznej pobrany materiał przenoszony jest bezpośrednio na szkiełko mikroskopowe, bez stosowania filtra oczyszczającego. Rozmaz może dawać nieczytelny obraz mikroskopowy, co będzie skutkowało wystąpieniem błędów podczas oceny przez diagnostę.

Liczne badania wykazują, że metoda LBC dzięki eliminacji wad cytologii konwencjonalnej, cechuje się większą czułością i swoistością. Ponadto, dzięki znacznie większej ilości pozyskiwanych komórek, daje szersze możliwości diagnostyczne i opcję jednoczesnego wykonania badań dodatkowych – zwłaszcza w kierunku HPV i Chlamydia trachomatis.

Cytologia płynna to lepsza jakość i wiarygodność wyników, a także oszczędność kosztów poprzez:

  • Eliminację powtarzania badania.
  • Redukcję ilości dodatkowych wizyt lekarskich.
  • Możliwość jednoczesnego wykonania badań dodatkowych.

Cytologia płynna – jak wygląda badanie? Jak się przygotować?

Wykonanie badania przez lekarza następuje w taki sam sposób, jak podczas cytologii tradycyjnej – pacjentka leży na fotelu ginekologicznym, podczas gdy lekarz ginekolog pobiera wymaz z szyjki macicy. Różnica polega na odpowiednim zabezpieczeniu materiału diagnostycznego, poprzez umieszczenie szczoteczki cytologicznej w specjalnym pojemniku z podłożem płynnym. Jak wcześniej wspomnieliśmy, minimalizuje to ryzyko błędów. Samo badanie nie trwa długo i co istotne, jest bezbolesne.

Jeśli jednocześnie istnieje potrzeba wykonania dodatkowych badań, na przykład w kierunku HPV, laboratorium ponownie wykorzysta tę samą pobraną próbkę.

Nie ma zatem konieczności ponawiania badania.

Badanie cytologiczne na podłożu płynnym nie wymaga specjalnego przygotowania. Nie trzeba być na czczo ani odstawiać stosowanych leków. Każda kobieta może wykonać cytologię płynną – zwykle również będąc w ciąży. Pierwsze badanie najlepiej wykonać do trzech lat od rozpoczęcia współżycia seksualnego.

Cena badania: 110 zł.

Istnieją jednak pewne zasady, dzięki którym wykonanie badania będzie efektywniejsze:

  • Cytologię płynną najlepiej wykonać w środku cyklu miesiączkowego - zazwyczaj będzie to ok. 4 dni po ustąpieniu krwawienia miesiączkowego (nie później niż 4 dni przed kolejnym).
  • Zaleca się, aby 2-3 dni przed badaniem nie odbywać stosunków płciowych.
  • Najlepiej 3 dni przed badaniem nie aplikować leków dopochwowych, tamponów oraz nie wykonywać irygacji pochwy.

Podsumowanie

Cytologia na podłożu płynnym pozwala na uzyskanie najlepszej jakości materiału diagnostycznego, umożliwia dokonywanie szybszych decyzji diagnostycznych i pozwala jednocześnie wykonać badanie wirusologiczne np. w kierunku HPV. Właśnie dzięki tym rozwiązaniom rekomendujemy regularne wykonywanie badania LBC. Jest to skuteczne badanie przesiewowe przede wszystkim w kierunku raka szyjki macicy. Badanie należy wykonywać minimum raz na 3 lata. W indywidualnych przypadkach, przy większym narażeniu na czynniki ryzyka, lekarz zaleci przeprowadzanie cytologii częściej.

Cytologię płynną wykonasz w Przychodni na ul. Remiszewskiej 14

Zapisz się już teraz: (22) 518 26 55

________________________________

Treści prezentowane na portalu medita.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Celem artykułów jest przekazywanie wiedzy praktycznej,  inspirowanie konsumentów do dalszego zgłębiania wiedzy, a także zachęcanie do prowadzenia świadomego i zdrowego stylu życia. Informacje z naszego serwisu nie zastępują porady lekarskiej i nie należy ich traktować jako wytycznych postępowania medycznego. Jeśli potrzebujesz konsultacji lekarskiej, zachęcamy do zapoznania się z ofertą na naszej stronie, gdzie czekają na Ciebie nasi specjaliści: https://medita.pl/pl/uslugi/konsultacje-lekarskie/.