Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia raka piersi

Aby dowiedzieć się więcej na temat prawidłowej profilaktyki raka piersi należy poznać nie tylko jej objawy, ale także czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia choroby oraz możliwe badania do wyboru. W tym artykule dowiedzą się Państwo szczegółów, które pomogą zadbać o swoje zdrowie każdej kobiecie, niezależnie od wieku.

Nowotwór tego obszaru ciała występuje najczęściej u kobiet w wieku 50-69 lat. Profilaktyka jest jednak zalecana wszystkim Paniom bez względu na wiek.

Do innych, najczęściej spotykanych czynników zwiększających ryzyko wystąpienia choroby należą uwarunkowania genetyczne. Dlatego, jeśli w naszej rodzinie występowały różnego rodzaju guzki zarówno te złośliwe, jak i niezłośliwe, należy pamiętać o regularnych wizytach u lekarza, które pomogą zdiagnozować nowotwór odpowiednio wcześnie za pomocą mammografii lub USG.

Innym czynnikiem, który również zwiększa ryzyko wystąpienia choroby jest wczesna pierwsza miesiączka, późna menopauza, bezdzietność lub urodzenie dziecka po 35. roku życia. Także zbyt wysoki poziom żeńskich hormonów płciowych może przyczynić się do zachorowania, dlatego warto zadbać także o regularne testy z krwi.

Profilaktyka raka piersi

Działania, jakie możemy podjąć, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia nowotworu to przede wszystkim dbanie o siebie na co dzień. Odpowiednia dieta oraz regularna aktywność fizyczna pomogą naszemu organizmowi zadbać o metabolizm oraz gospodarkę hormonalną. Profilaktyka to także regularne samobadanie, dzięki któremu pacjentka sama może znaleźć niepokojący guzek, aby następnie udać się na różnego rodzaju badania, mające na celu jego sprawdzenie.

Badania pod kątem raka piersi

Do wyboru mamy dwie różne metody: USG lub RTG mammografię. Badanie USG pod kątem raka piersi wykonywane jest u kobiet młodych, między 20 a 40 rokiem życia, dwa razy w roku. Mammografia, w przeciwieństwie do USG, przeznaczona jest natomiast dla kobiet po 40 roku życia i zaleca się jej wykonywanie nieco częściej, bo raz w roku. Zdarza się, że lekarz zleca wykonanie ich obu, aby mieć pewność co do diagnozy. USG pozwala lepiej odróżnić guzki lite od torbieli, natomiast mammografia skupia się na wyłapaniu nawet najmniejszych zmian. Każde z nich trwa około 15 minut i może powodować lekki dyskomfort.