Fizjoterapia

Terapia manualna

Terapia manualna to terapia polegająca na ucisku odpowiednich punktów na ciele, przywracająca równowagę mięśniową oraz prawidłową biomechanikę stawów obwodowych i kręgosłupa. Stosujemy metody: „Kaltenborn-Evjenth Concept”, metody McKenziego, Plazmanna oraz International Academy of Orthopaedic Medicine. Metody ta sprawdzają się podczas stanów ostrych, podostrych i przewlekłych. Stosowane są przy bólach po uszkodzeniach: stawów i tkanek miękkich, złamaniach, zwichnięciach, wadach postawy, zaburzeniach  napięcia mięśni, nerwobólach, a także w rehabilitacji pooperacyjnej.

Kinezyterapia

Kinezyterapia to leczenie za pomocą różnych form ruchu, dopasowywanych do indywidualnych potrzeb pacjenta.  Najczęściej stosujemy ją przy bólach kręgosłupa oraz dysfunkcjach stawów i mięśni wynikającej z braku prawidłowego wzorca ruchu . Zabiegi kinezyterapii zwiększają siłę mięśniową, łagodzą dolegliwości bólowe, poprawiają elastyczność oraz napięcie tkanek miękkich.

Fizykoterapia

FIZYKOTERAPIA to zabiegi wykorzystujące zjawiska fizyczne do pobudzenia procesów biologicznych w tkankach. Zabiegi te stosowane są przy leczeniu nerwobólów, chorób zwyrodnieniowych stawów i kręgosłupa, regeneracji chorych tkanek, łagodzeniu obrzęków, przyśpieszaniu gojenia ran.

Laseroterapia

Laseroterapia polega na naświetlaniu ściśle określonego miejsca na naszym ciele wiązką światła o małej mocy i różnej długości fal. Stosowana jest w schorzeniach reumatologicznych, w ortopedii - przy złamaniach, skręceniach, uszkodzeniach tkanki łącznej i torebek stawowych. Należy do najskuteczniejszych zabiegów przeciwzapalnych. Przyśpiesza proces gojenia się ran.

W naszych placówkach dysponujemy nowoczesnymi laserami:
Ul. Łojewska 6: laser biostymulacyjny - Doris, laser terapeutyczny TYP CTL
Ul. Milenijna 4
Ul. Remiszewska 14: Aparat Astar Polaris 2

Magnetoterapia

Magnetoterapia wykorzystuje statyczne pola magnetyczne o niskiej częstotliwości. Stosowana jest wspomagająco w leczeniu wielu schorzeń zwyrodnieniowych, łagodzi dolegliwości bólowe, przyśpiesza proces gojenia ran oraz zrastania kości.

W naszych placówkach dysponujemy nowoczesnymi aparatami do magnetoterapii:
Ul. Łojewska 6: Aparat TERAPLUS, DIATERMIA (do terapii polami elektromagnetycznymi wysokiej częstotliwości), Magnetronic MF-10
Ul. Milenijna 4
Ul. Remiszewska 14: Aparat Magnetronic MF-12

Leczenie prądami (prądy interferencyjne, DD, prądy Kotza)

Prądy interferencyjne wykorzystują zjawisko interferencji krzyżujących się fal prądów. Stosowane są u chorych cierpiących na bóle: krzyża, w chorobie zwyrodnieniowej stawów, stawów skroniowo-żuchwowych, zaburzeniach krążenia obwodowego krwi, zanikach i osłabieniu mięśni z powodu unieruchomienia kończyn, np. w opatrunkach gipsowych, obrzękach z powodu skręcenia stawu skokowego, zapaleniach okołostawych stawu barkowego.

Prądy Diadynamiczne DD są to prądy modulowane o małej częstotliwości, powstałe przez nałożenie na prąd stały prądu sinusoidalnego. Główną zaletą tych prądów jest silne działanie przeciwbólowe, co objawia się długotrwałym podwyższeniem progu odczuwania bólu. Prądy te wykorzystuje się również do wykonywania elektrostymulacji mięśni zdrowych lub nieznacznie uszkodzonych, np. niedowłady lub zaniki mięśni z nieczynności. Prądy impulsowe powodują wzrost siły i przyrost masy mięśniowej. Prądy DD stosowane są również w przypadku skolioz i leczenia płaskostopia oraz jako trening rozgrzewający głęboko położonych mięśni. Dodatkowo poprawiają metabolizm i obniżają napięcie mięśniowe.

Prądy Kotza to prądy o średniej częstotliwości 2500 Hz, zmodulowanej do częstotliwości niskiej 50Hz, które wywołują skurcze głębiej położonych włókien mięśniowych. Wyzwalają one silny skurcz mięśnia lub grupy mięśni poprzez aktywację grubych zstępujących włókien nerwowych oraz dzięki zablokowaniu cienkich wstępujących włókien nerwowych; mają działanie przeciwbólowe w obszarze stymulacji.

W naszych placówkach dysponujemy nowoczesnymi aparatami do leczenia prądami:
Ul. Łojewska 6: dwa apartaty Multitronik MT-3, 2 aparaty STYMAT S-200, STYMAT S-210, Multitronic MT-3
Ul. Milenijna 4
Ul. Remiszewska 14: aparat EiE Interdynamic, EiE Dynamic, EiE Pulsotronic, aparat Zimmer

Ultradźwięki

Fale ultradźwiękowe o odpowiedniej częstotliwości oddziaływają poprzez skórę na głębiej położone struktury ciała. Mają działanie przeciwbólowe, stymulują komórkowe procesy naprawcze. Stosowane są głównie w przypadkach ograniczenia ruchomości stawów spowodowanych przykurczem więzadeł, powięzi i innych podobnych struktur.

W naszych placówkach dysponujemy nowoczesnymi aparatami:
Ul. Łojewska 6: 2 aparaty SONICATOR 740 z 2-ma głowicami, ULTRADŹWIĘK z głowicami INTELECT ULTRASOUND
Ul. Milenijna 4
Ul. Remiszewska 14: Aparat BTL 4000Smart z głowicą Sono Hand Free

Światłolecznictwo – lampy Sollux, Bioptron

Światłolecznictwo to metoda leczenia światłem wykorzystująca jego naturalne lub sztuczne źródła, emitujące głównie promienie podczerwone, nadfioletowe lub skojarzone światło obu typów promieniowania.

W naszych placówkach dysponujemy nowoczesnymi aparatami:
Ul. Łojewska 6: Lampa Bioptron, Lampa Sollux z kompletem filtrów czerwonych i niebieskich
Ul. Milenijna 4
Ul. Remiszewska 14: Lampa Bioptron 3 lampy Sollux z kompletem filtrów czerwonych i niebieskich

Fala uderzeniowa

Terapia Falą Uderzeniową - (SWT - Shock Wave Theraphy) to nowoczesna metoda wykorzystująca do leczenia falę mechaniczną, której ciśnienie rośnie w bardzo krótkim czasie do bardzo wysokich wartości. Jest to nieinwazyjna metoda leczenia przewlekłych schorzeń przyczepów i tkanek miękkich. Zabiegi z użyciem fali uderzeniowej to bardzo bezpieczny sposób na szybkie wyzdrowienie, musimy jednak pamiętać, że istnieją przeciwwskazania dla osób, które mają problemy z krzepliwością krwi. Muszą się oni zgłosić do specjalisty, zanim podejmą terapię falą uderzeniową. Kobiety w ciąży także powinny zrobić wstępne rozpoznanie – choć nie udowodniono negatywnego wpływu fali na płód, to jednak zaleca się szczególną ostrożność. Zabiegi falą uderzeniową powodują stres komórkowy oraz mikrourazy tkanek, po którym ciało inicjuje (lub wznawia) aktywny proces gojenia – czyli odnowę komórkową.

Terapia falą uderzeniową powoduje:

  • poprawę metabolizmu
  • wzrost produkcji kolagenu
  • zmniejszenie napięcia mięśni
  • rozpuszczenie zwapniałych fibroblastów
  • poprawa sprawności ruchowej

Wskazania:

  • ostrogi piętowe,
  • zapalenie ścięgna Achillesa,
  • zespół mięśnia piszczelowego przedniego,
  • zapalenie ścięgna rzepkowego (kolano skoczka),
  • bóle stawu barkowego,
  • bóle pachwin i przywodzicieli,
  • bóle prostowników uda,
  • bóle stawu biodrowego,
  • łokieć tenisisty i golfisty,
  • ból nadgarstka (cieśń nadgarstka),
  • zapalenie przyczepów mięśniowych,
  • punkty spustowe,
  • haluks – paluch koślawy.

Zabiegi są wykonywane wyłącznie w Poradni na ul. Remiszewskiej 14

Krioterapia

Masaże

Masaż jest doskonałym uzupełnieniem leczenia zachowawczego , pooperacyjnego, ale także ważnym elementem profilaktyki  zapobiegania urazów sportowych, dolegliwości wynikających z napięć mięśniowych, typu: bóle głowy, karku, pleców, kończyn.

Rodzaje masaży:

Masaż leczniczy (odcinkowy lub całościowy) – wykonywany w oparciu o wykorzystanie nowoczesnych technik manualnych tkanek miękkich oraz mobilizacji stawów. Przywraca prawidłową funkcję oraz biomechanikę stawów obwodowych i kręgosłupa. Dzięki niemu zmniejsza się napięciem mięśniowe, np. w zespołach przeciążeniowych, bóle głowy, szyi, sztywność mięśni, i in. Stosowany jako profilaktyka zespołów bólowych ze względu na działanie rozluźniające mięśnie i narządy wewnętrzne.

Masaż relaksacyjny – pomaga zharmonizować stan psychiczny i fizyczny pacjenta poprzez pełne wyciszenie i relaksację, możliwą dzięki obniżeniu napięcia mięśniowego.

Fizjoterapia stawów skroniowo-żuchwowych

Fizjoterapia stomatologiczna to uzupełnienie leczenia stomatologicznego, ortodontycznego czy chirurgicznego. Wspomaga proces gojenia i regeneracji tkanek okolicy twarzy i głowy. Świetnie sprawdza się leczeniu bólu głowy, kręgosłupa oraz bólu stawów skroniowo-żuchwowych, które często mylone jest z np. zapaleniem ucha. Wspomaga leczenie wzmożonego napięcia mięśni twarzy u osób podatnych na stres oraz z zaburzeniami zgryzu.

Terapia w schorzeniach takich jak:

  • bruksizm,
  • dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych,
  • migrenowe i napięciowe bóle głowy,
  • szczękościsk.

Zastosowanie fizjoterapii w stomatologii jest szczególnie ważne, jako:

  • wspomaganie w trakcie leczenia ortodontycznego,
  • przed rekonstrukcjami zwarcia,
  • przed i po chirurgii szczękowo-twarzowej,
  • przed dużymi odbudowami protetycznymi.

Efekty:

  • redukcja napięć w obrębie głowy, twarzy i żuchwy,
  • zmniejszenie ryzyka kruszenia wypełnień kompozytowych, koron zębowych,
  • poprawa akceptacji aparatów zębowych i efektów leczenia ortodontycznego,
  • redukcja „trzasków” w stawach skroniowo-żuchwowych

Terapia stopy cukrzycowej

Leczenie stopy cukrzycowej to bardzo złożony proces, który polega głównie na wyrównaniu gospodarki węglowodanowej (preparaty doustne lub insulinoterapia). Istotna jest także odpowiednia pielęgnacja stopy cukrzycowej, zwłaszcza w stadiach zapalnych, gdzie doszło już do zakażenia i owrzodzenia tkanek. Źle prowadzona stopa cukrzycowa prowadzi do uszkodzenia coraz głębiej położonych struktur, w tym mięśni i kości.

W początkowych stadiach choroby poza leczeniem preparatami doustnymi lub insuliną oraz dietą bardzo ważną rolę odgrywa pielęgnacja stopy. Kluczowe znaczenie ma stosowanie odpowiednich opatrunków, odciążenie chorej kończyny a także zabiegi fizykalne przyśpieszające regeneracje tkanek objętych chorobowo.

Leczenie miejscowe stopy cukrzycowej powinno być ukierunkowane na oczyszczanie ran, kontrolę zakażeń, unikanie zakażeń i przyspieszone gojenia. Doskonałym rozwiązaniem jest stosowanie nowoczesnych produktów w formie sprayu lub pudru, co pozwala na bezdotykowe nakładanie preparatu. Nowoczesne preparaty działają wielokierunkowo tzn. przyspieszają gojenie, pomagają uniknąć infekcji, działają przeciwbólowo a ich dodatkowym atutem jest bezbolesna zmiana opatrunku, ponadto wspomagająco stosuje się specjalistyczne opatrunki wspomagające proces leczenia.

Podczas wizyty fizjoterapeuta:

  • ocenia stadium procesu chorobowego,
  • wskazuje metody oczyszczania rany,
  • nakłada preparat leczniczy oraz specjalistyczny opatrunek,
  • prowadzi instruktaż ćwiczeń i pozycji jakie należy przyjmować w trakcie rekonwalescencji.

Terapia blizny

Terapia blizny to ważny, jednak bardzo często bagatelizowany problem po leczeniu chirurgicznym lub ortopedycznym. Skutkować może ograniczeniem ruchomości, zaburzeniami czucia w obszarze powstania blizny. Pracę z tkanką należy zacząć w miarę możliwości jak najszybciej, żeby zapobiec negatywnym skutkom zaniedbania.

 Proces gojenia blizny przebiega w trzech etapach:

- faza zapalna (2 - 5 dni) – powstaje skrzep, który zabezpiecza przed dostawaniem się drobnoustrojów do tkanek,

- faza proliferacji (do 8 tygodni) – rana się obkurcza, wytwarza się kolagen i nowe komórki. Dochodzi do odpadnięcia strupa,

- faza dojrzewania (od miesiąca do 2,5 roku) – włókna kolagenowe ulegają zagęszczeniu, formuje się blizna.

Jakie metody wykorzystujemy przy pracy z blizną:

  • mobilizacje blizny - poprawa elastyczności, ukrwienia, redukcja
    zrostów,
  • terapie narzędziowe,
  • pinoterapię - poprawa elastyczności, zwiększenie ruchomości, redukcja
    bólu,
  • bańki próżniowe,
  • kinesiotaping - poprawa przesuwalności, kolorytu blizny.

 Korzyści pracy z blizną:

  • uruchomienie blizny,
  • poprawa jej mobilności,
  • zapobieganie ograniczeniom ruchomości.

Dla kogo rehabilitacja?

Jednostki chorobowe w których jesteśmy wstanie pomóc:

Bóle pleców

Prowadzimy terapię zarówno w przypadku bólu pleców związanym z długą pracą w pozycji siedzącej, wzmożonym napięciem mięśniowym, jak i w chorobach kręgosłupa takich jak:
„wypadanie dysku”, dyskopatia, przepuklina, protruzja, kręgozmyk, kręgoszczelina, sekwestracja, hiper-/hipokifoza, hiper-/hipolordoza, rwa kulszowa, rwa barkowa, rwa udowa, „lumbago”, zwyrodnienia kręgosłupa, niestabilność kręgosłupa, choroba Scheuermanna, kręcz szyi, drętwienie rąk, drętwienie nóg, whiplash (uraz kręgosłupa szyjnego typu „smagnięcie biczem”)zespół mięśnia gruszkowatego, ból stawu krzyżowo-biodrowego, bóle głowy, szumy uszne, ból stawu skroniowo-żuchwowego i inne.

Kontuzje sportowe i urazy

złamanie, skręcenie stawu (skokowego, kolanowego, łokciowego, barkowego, itp.), naderwanie więzadeł, zerwanie więzadła krzyżowego ACL, PCL, MCL, LCL, naciągnięcia, przeciążenia mięśni, uszkodzenie ścięgna Achillesa, uszkodzenie łąkotki, łokieć tenisisty, łokieć golfisty, kolano skoczka, kolano biegacza i inne.

Problemy ze stawami

Mogą dotyczyć osób w  każdym wieku. Do najczęściej występujących można zaliczyć:
choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego, biodrowego, uszkodzenia chrząstki stawowej, chondromalacja, martwica chrzęstno-kostna, biodro trzaskające, uszkodzenia więzadeł, troczków, zespół cieśni nadgarstka, bark zamrożony, uszkodzenie stożka rotatorów, konflikt podbarkowy i inne.

Jesteś przed lub po operacji?

Zajmujemy się usprawnianiem Pacjentów po operacjach ortopedycznych wykonywanych:
– w trybie pilnym np.: po złamaniu szyjki kości udowej, po złamaniu miednicy, kręgosłupa, po złamaniu kończyn górnych i dolnych.
–  w trybie planowym np.; endoproteza kolana, biodra, rekonstrukcja ACL, PCL, plastyka łąkotki
Ważnym i niestety często pomijanym etapem jest odpowiednie przygotowanie się do planowego zabiegu operacyjnego.

Podczas tych zajęć uczymy Pacjenta:
-Ćwiczeń po operacyjnych.
-Prawidłowej techniki chodzenia z kulami po prostym podłożu i po schodach
-Prawidłowej ergonomii pracy i wysiłku fizycznego tak, by nie zepsuć pracy chirurga
-Doradzamy jak prawidłowo przygotować mieszkanie (prawidłowe i bezpieczne

Informacje praktyczne

O przebiegu rehabilitacji decyduje lekarz prowadzący, a z rehabilitacji można skorzystać na podstawie skierowania bądź też zlecenia.

Przygotowanie:

-Na rehabilitację należy zabrać luźny strój do ćwiczeń oraz ręcznik.
-Przed rozpoczęciem zajęć należy uiścić w recepcji opłatę za terapię.
-Na rehabilitację należy przybyć 15 minut przed umówionym terminem i zgłosić się do recepcji.


W ofercie przychodni Medita dostępna jest kompleksowa rehabilitacja na Targówku i Bródnie. Pełen zakres oferowanych usług obejmuje fizjoterapię, fizykoterapię, masaże, krioterapię i hydroterapię. Opisywane na tej stronie pakiety rehabilitacyjne kierowane są głównie do osób po różnego rodzaju wypadkach i urazach, a także tych, którym pewne bóle przeszkadzają w codziennym życiu.

W dzisiejszych czasach większość osób posiada pracę siedzącą, która niekorzystnie wpływa na postawę ciała. Tryb życia pozbawiony wystarczającej ilości aktywności fizycznej prawie zawsze kończy się bólami pleców. Aby sobie pomóc warto zapisać się na masaż wykonywany przez fizjoterapeutę.

Usługi przychodni Medita w zakresie rehabilitacji to m.in. terapia manualna, kinezyterapia, laseroterapia, leczenie prądami, światłolecznictwo i nie tylko. Przygotowaliśmy pakiety rehabilitacyjne dostosowane do Twoich potrzeb, urazów, bóli.