Wywiad medyczny pod kątem kobiet

Każdy z nas zajęty jest swoimi obowiązkami zawodowymi, domowymi oraz pasjami, często nie pamiętając o niezwykle ważnych, regularnych badaniach medycznych. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni powinni dbać o cykliczne wizyty u lekarza, które zapewnią odpowiednią profilaktykę przed wieloma chorobami. Zależnie od naszej płci, wieku, stanu zdrowia oraz chorób przewlekłych, badania wykonywane są w różnych odstępach czasu, jednak przyjęte są pewnego rodzaju standardy częstotliwości wizyt zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. W tym artykule dowiedzą się Państwo więcej na temat podstawowych badań wykonywanych osobom płci pięknej.

Wywiad medyczny pod kątem kobiet

Wytyczne wskazują, że o ile nie cierpimy na żadne niepokojące objawy nie musimy wykonywać żadnych specjalistycznych badań. Wszystko zmienia się jednak z wiekiem, ponieważ zwiększa się wówczas ryzyko różnego rodzaju chorób. Przykładowo pierwszy raz na wizytę ginekologiczną powinnyśmy wybrać się już po pierwszej miesiączce, natomiast na badanie piersi USG w wieku 20 lat, a mammografię w wieku 40 lat.

Jak wygląda standardowy wywiad medyczny u kobiet?

Podstawowym pytaniem, jakie stawia praktycznie każdy lekarz są choroby występujące w rodzinie. Bardzo często zdarza się bowiem, że pacjentka cierpi na schorzenie genetyczne, które powtarzać się będzie z pokolenia na pokolenie. Do innych aspektów podstawowego wywiadu medycznego zaliczamy także takie badania jak: ciśnienie krwi, masa ciała, BMI, a także wzrost.

Badanie ciśnienia krwi jest jednym z podstawowych badań wykonywanych podczas wywiadu niezależnie od wieku czy płci. Jak jednak wskazują badania to właśnie płeć piękna częściej cierpi na choroby układu krążenia, które objawiać się będą nieprawidłowym ciśnieniem. Także z wiekiem ich ryzyko wzrasta, dlatego badania warto wykonywać podczas każdego wywiadu medycznego.

Masa ciała oraz wzrost mówią natomiast wiele o sytuacji hormonalnej i metabolicznej pacjentki. Kobiety zdecydowanie częściej niż mężczyźni cierpią na choroby związane z hormonami tarczycy czy przysadki mózgowej, regulującymi gospodarką hormonalną całego ciała. Nieodpowiednia proporcja masy do wzrostu może wskazywać na wiele problemów z nią związanych. Do jej pomiaru służy wskaźnik BMI. Dzięki tak przeprowadzonemu wywiadowi medycznemu u kobiety możemy wstępnie ocenić jej stan zdrowia oraz skierować na szczegółowe badania w przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości.