Alergologia

Spirometria - na czym polega i dlaczego warto ją wykonać?

Jednym z najczęściej wykonywanych w gabinetach pulmonologicznych badaniem jest spirometria. Jej zadaniem jej ocenienie sprawności płuc dzięki pomiarowi ich objętości oraz przepływu powietrza we wszystkich fazach oddechu. Dzięki niej można rozpoznawać choroby układu oddechowego takie jak astma oskrzelowa, mukowiscydoza, przewlekła obturacyjna choroba płuc i wiele innych. Więcej na temat badania dowiedzą się  Państwo w naszym artykule, do którego przeczytania serdecznie Państwa zachęcamy!

Na czym polega spirometria?

Badanie wykonywane jest w celu rozpoznania lub kontroli już zdiagnozowanych chorób płuc. Dlatego, aby jego rezultaty były wiarygodne, powinno się je wykonywać w określonych okolicznościach. Od pacjenta wymagane jest, aby nie wykonywał intensywnej aktywności fizycznej bezpośrednio przed spirometrią ani nie spożywał obfitych posiłków bezpośrednio przed badaniem. Osoby palące powinny także zaniechać palenia na kilka godzin przed badaniem.

Czego powinniśmy spodziewać się podczas samego badania? Jeśli jest to nasza pierwsza wizyta, lekarz przeprowadzi z nami szczegółowy wywiad, dzięki któremu zbierane są informacje na temat naszych objawów, dolegliwości z nimi związanych, a także historii chorób w rodzinie. Następnie można przejść do badania, które w całości odbywa się w pozycji siedzącej i jest całkowicie bezbolesne dla pacjenta.

Na nos zostanie założony nam specjalny klips, który uniemożliwia przepływ powietrza przez nozdrza. Do ust podłączony zostaje także ustnik, przez który pacjent będzie oddychał podczas badania. Lekarz lub pielęgniarka, przeprowadzająca spirometrię będzie nas instruowała o tym, w jaki sposób oddychać. W trakcie badania będziemy proszeni o kilkukrotne wzięcie oddechu, a następnie jego wstrzymanie i jak najszybsze wypuszczanie. Procedury te zostaną powtórzone kilka razy, aby zapewnić spójność i wiarygodność badania.

Wyniki spirometrii zapisywane są przez urządzenie automatycznie i pacjent ma do nich dostęp od razu po badaniu. Ostatnim etapem wizyty w gabinecie jest interpretacja wyników w postaci wykresów i liczb przez lekarza pulmonologa.