Testy skórne - przygotowanie, przebieg, zalecenia

Zanieczyszczenie środowiska, pogarszająca się jakość powietrza, a także konserwanty, barwniki i ulepszacze smaków, w jakie producenci wzbogacają żywność sprawiają, że nasz układ autoimmunologiczny jest w coraz gorszym stanie. Objawia się to coraz większą ilością alergii, które obserwujemy na całym świecie. Mogą one dotyczyć zarówno produktów pokarmowych, ale także substancji wziewnych czy leków. Dlatego, jeśli podejrzewamy u siebie nietolerancje na któreś z warzyw, owoców, nabiału czy innych produktów spożywczych lub obserwujemy u siebie niepokojące objawy w kontakcie z pleśnią, grzybami, sierścią zwierząt, kurzem czy roślinami, warto wykonać test, który wykluczy lub potwierdzi alergię. W przypadku wykrycia problemu, możliwe jest jego zdiagnozowanie oraz leczenie, które pozwoli nam zadbać o komfort swojego codziennego życia.

Testy skórne - przygotowanie oraz przebieg badania

Najbardziej popularnym badaniem jest test punktowy. Dostosowany jest do diagnostyki alergii na pyłki roślin, a także kurz, leki czy jad owadów. Polega on na nałożeniu na skórę pacjenta na maksymalnie 20 punktów kropel z różnymi alergenami w odległości około 30 cm od siebie. Zazwyczaj zabieg ten wykonywany jest na ramieniu lub przedramieniu. Osoba przeprowadzająca badanie igłą lub specjalnym nożykiem będzie przesuwać alergen po skórze, aby przedostał się w jej głąb. Wynik badania można odczytać już po 20 minutach. Powstanie bąbla, zaczerwienienia lub innej reakcji świadczy o tym, że faktycznie nadwrażliwość występuje.

Ostatnim, najmniej dziś popularnym rodzajem testu na alergię jest test śródskórny. Podczas badania alergen zostaje aplikowany bezpośrednio na przedramię pacjenta za pomocą specjalnej strzykawki, która nie uszkadza tkanki, dlatego całość jest bezbolesna. Ten rodzaj badania sprawdzi się przede wszystkim w przypadku alergii wziewnych, czyli takich, które obejmują nadwrażliwość na sierść zwierząt, rośliny, kurz czy pleśń.

Umów wizytę u alergologa, który zleci odpowiednie testy skórne. Zarezerwuj termin konsultacji już teraz! Tel. 22 518 26 55. Nasz specjalista udziela konsultacji oraz wykonuje badania w Przychodni ul. Łojewska 6.

Możesz również skorzystać z naszej oferty pakietu paneli alergologicznych, w których wykonujemy testy z krwi, oznaczając przeciwciała IgE: https://medita.pl/pl/produkt/panele-alergologiczne/