Depresja - przyczyny, objawy, leczenie

23 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To doskonała okazja, aby zwrócić uwagę na tę chorobę, która może spotkać każdego bez względu na wiek, płeć czy status społeczny. Chcemy przede wszystkim zachęcić chorych do podjęcia leczenia oraz zwiększyć świadomość społeczeństwa na temat depresji, jej konsekwencji i przede wszystkim możliwych kroków do podjęcia w walce z chorobą. Zapraszamy do zapisania się na wizytę konsultacyjno-diagnostyczną. Rozmowa ze specjalistą to dobry początek a drodze do rozwiązania problemów.

Wizyta konsultacyjno-diagnostyczna w naszej Przychodni

Pierwsze spotkanie z psychologiem jest dla wielu z nas ogromnym wydarzeniem. Naturalnie mogą pojawić się wątpliwości i pytania jak właściwie wygląda taka wizyta. Celem pierwszego spotkania jest przede wszystkim zebranie wywiadu i wybór odpowiedniej metody pomocy, np. psychoterapii, interwencji kryzysowej. Psychoterapia prowadzona jest indywidualnie. Na konsultacje może zgłosić się każdy, kto doświadcza dolegliwości o charakterze psychosomatycznym, odczuwa nieustanne zmęczenie, lęk, wypalenie zawodowe lub zmaga się ze stratą osoby najbliższej.

Nasza placówka znajduje się na Targówku przy ul. Rembielińskiej 8, a pacjenci przyjmowani są odpłatnie po wcześniejszym umówieniu się na wizytę - od poniedziałku do piątku od 8.00 do 18.00.

Przed obiektem znajduje się duży parking, który pozwala wygodnie zaparkować, bez konieczności martwienia się o miejsce. Zapewniamy komfortowe i dyskretne warunki.  Do każdego podchodzimy indywidualnie, z dużą empatią.

Koszt pierwszej wizyty wynosi 160 zł i poza konsultacją obejmuje także diagnozę. Każda kolejna wizyta to 120 zł, podczas której rozwijany jest temat rozpoczęty na pierwszym spotkaniu.

 

Sesja teleinformatyczna z psychoterapeutą

W trosce o naszych Pacjentów, umożliwiamy konsultacje w formie wideokonferencji. W takim przypadku nie ma potrzeby przychodzić do poradni. Można porozmawiać ze swoim psychoterapeutą w komfortowej, przytulnej atmosferze wykorzystując ogólnodostępne wideokomunikatory.

Sesja teleinformatyczna z psychoterapeutą trwa 50 minut. Psychoterapeuta wcześniej ustala z pacjentem dogodną formę kontaktu. Wystarczy zadzwonić i ustalić termin spotkania: 22 518 26 55

Koszt takiej konsultacji wynosi 120 zł.

 

Depresja – choroba, którą należy leczyć

Depresja to powszechnie występujące zaburzenie psychiczne, które dotyka ludzi wszystkich społeczności. Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. W Polsce choruje na nią ok. 10% populacji. Choroba najczęściej obserwowana jest u osób w wieku 20-40 lat, jednak może spotkać każdego bez względu na wiek. Według danych, kobiety chorują dwukrotnie częściej niż mężczyźni, jednak należy pamiętać, że mężczyźni znacznie rzadziej zgłaszają się po pomoc.

Zapadalność na depresję zwiększa się wśród społeczeństwa krajów rozwiniętych. Jest to bardzo podstępna i wyniszczająca choroba, którą niekiedy ciężko jest rozpoznać. Według badań, 1 na 4 dorosłych cierpi na tę chorobę w którymś momencie swojego życia. Jednak z uwagi na brak badań przesiewowych, tylko połowa pacjentów otrzymuje odpowiednie leczenie. Nieleczona depresja związana jest ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób somatycznych, a nawet zgonu.

Czynniki wpływające na rozwój depresji:

 • czynniki psychologiczne – największe znaczenie mają tutaj zjawiska określane ogólnie jako straty (np. utrata bliskiej osoby, pozycji zawodowej, zdrowia lub własności materialnej), jednak głównym czynnikiem predysponującym do wystąpienia depresji pozostaje osobowość i indywidualne cechy temperamentu każdego człowieka
 • czynniki społeczne – wśród nich wymienia się: samotność, izolację społeczną czy trudne warunki materialne
 • czynniki biologiczne (organiczne) – dominują tutaj uwarunkowania genetyczne (warto przy tym wspomnieć, że przeprowadzone dotąd badania nie określają depresji jako choroby dziedzicznej, jednak obserwuje się większe ryzyko rozwoju choroby u dzieci, których rodzice mają zaburzenia depresyjne), istotne będą również pojawiające się wraz z wiekiem zmiany biochemiczne, a także występowanie chorób somatycznych i stosowanie niektórych leków

Objawy depresji

W odróżnieniu od przejściowego pogorszenia nastroju lub odczuwania smutku (który jest naturalny na przykład w wyniku przykrego doświadczenia), zaburzenia depresyjne charakteryzują się intensywnymi objawami, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, powodując ogromne cierpienie. Typowe objawy zaburzeń depresyjnych:

 • poczucie bezsilności, bezużyteczności, bezsensu
 • krytycznie obniżony nastrój, niepokój, napięcie wewnętrzne, silne poczucie winy
 • trudności z koncentracją i pamięcią
 • zaburzenia snu, utrata apetytu
 • unikanie znajomych i rodziny, utrata zainteresowań
 • myśli samobójcze

 

Jeśli zauważyłaś/eś u siebie któreś z powyższych objawów i utrzymują się one więcej niż dwa tygodnie, nie ignoruj ich. W przypadku podejrzenia depresji koniecznie zgłoś się po pomoc! Udaj się do lekarza i podejmij zaproponowaną terapię.

 

Twoje zdrowie psychiczne jest priorytetem! Czasami wystarczy kilka spotkań.

Umów się już teraz na konsultację ze specjalistą: (22) 518 26 55

 

Źródła:

 • Osińska, M., Kazberuk, A., Celińska-Janowicz, K., Zadykowicz, R., & Rysiak, E. Depresja–choroba cywilizacyjna XXI wieku
 • WETERLE, K., & SOŁTYSIAK, J. (2006). OBJAWY DEPRESJI I ICH WYKRYWALNOŚĆ PRZEZ LEKARZY PODSTAWOWEJ OPIEKI ZDROWOTNEJ U PACJENTÓW PO 65. ROKU YCIA. Nowiny lekarskie, 75(5), 433-437.

________________________________

Treści prezentowane na portalu medita.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Celem artykułów jest przekazywanie wiedzy praktycznej,  inspirowanie konsumentów do dalszego zgłębiania wiedzy, a także zachęcanie do prowadzenia świadomego i zdrowego stylu życia. Informacje z naszego serwisu nie zastępują porady lekarskiej i nie należy ich traktować jako wytycznych postępowania medycznego. Jeśli potrzebujesz konsultacji lekarskiej, zachęcamy do zapoznania się z ofertą na naszej stronie, gdzie czekają na Ciebie nasi specjaliści: https://medita.pl/pl/uslugi/konsultacje-lekarskie/.