#PijWodę

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Wody!

Ideą tego wydarzenia jest szerzenie świadomości, że choć dostęp do czystej wody to podstawowe prawo człowieka, na świecie miliony ludzi cierpi z powodu braku tego surowca. Woda jest podstawą życia na Ziemi, to kluczowy element zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia.

W takim dniu zachęcamy wszystkich do podejmowania działań na rzecz ochrony wody, ale również przypominamy o tym, żeby codziennie wypijać jej wystarczająco dużo, minimum 1,5 litra 

Korzystając z okazji, mamy dla Was kilka ciekawostek na temat wody:

  • Organizm człowieka składa się aż w 60% z wody. Najwięcej zawierają jej płyny ustrojowe i szpik kostny, bo aż 99%. Serce i mózg zawierają ponad 70% wody, a tkanka mięśniowa - 75%.
  • Wbrew powszechnemu przekonaniu, woda gazowana również jest zdrowa. Jeśli lubicie ją w takiej wersji, śmiało po nią sięgajcie. Jednak niektórzy mogą po niej odczuwać pewne dolegliwości, np. wzdęcia. Również w przypadku chorób układu pokarmowego czy oddechowego warto wybierać zwykłą wodę.
  • Naturalne wody mineralne służą do picia, a nie gotowania. Nie powinny być zatem wykorzystywane do przyrządzania potraw. Do gotowania poleca się zwykłą kranówkę lub ewentualnie wodę źródlaną.

 

  • Dla większości osób najlepszym wyborem będzie woda średniozmineralizowana. Osoby z nadciśnieniem powinny wybierać wodę o niskiej zawartości sodu. Wody wysokozmineralizowane będą odpowiednim wyborem dla osób aktywnych, a także eliminujących z diety nabiał lub borykających się z niedoborami magnezu.
  • W dzienny bilans płynów wliczają się również produkty takie, jak: mleko, zupy, warzywa, owoce, herbata i kawa. Jednak najlepszą opcją będzie picie czystej wody, dlatego zawsze warto mieć przy sobie butelkę z wodą – w torebce, plecaku czy na biurku.

 Jeśli nie smakuje Wam sama woda, dorzućcie do niej owoce lub świeże zioła.

________________________________

Treści prezentowane na portalu medita.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Celem artykułów jest przekazywanie wiedzy praktycznej,  inspirowanie konsumentów do dalszego zgłębiania wiedzy, a także zachęcanie do prowadzenia świadomego i zdrowego stylu życia. Informacje z naszego serwisu nie zastępują porady lekarskiej i nie należy ich traktować jako wytycznych postępowania medycznego. Jeśli potrzebujesz konsultacji lekarskiej, zachęcamy do zapoznania się z ofertą na naszej stronie, gdzie czekają na Ciebie nasi specjaliści: https://medita.pl/pl/uslugi/konsultacje-lekarskie/.