Każdy mężczyzna życzyłby sobie życia pełnego witalności i energii, dobrej formy i siły każdego dnia. Nie zawsze jednak udaje się osiągnąć taki wymarzony stan. Nadmiar obowiązków, intensywne tempo życia, a niekiedy też presja społeczna sprawiają, że mężczyźni zapominają, aby zadbać o tak ważne, podstawowe elementy jak zdrowie czy samopoczucie.
Idealnym sposobem na rozładowanie tego napięcia powinien być czas poświęcony aktywności fizycznej, zdrowemu odżywianiu, relaksowi i odpowiedniej długości snu. Wszyscy mężczyźni mogą poprzez wprowadzenie prostych, codziennych nawyków wpłynąć korzystnie na swoje zdrowie. A pamiętając o regularnym wykonywaniu badań profilaktycznych, mogą również zapobiec rozwojowi wielu poważnych chorób i utrzymać swoje ciało w dobrej kondycji przez długie lata.
Dlaczego tak trudno przekonać mężczyzn do dbania o swoje zdrowie?
Mit o silnym, odpornym na wszelkie trudności mężczyźnie niestety nadal jest obecny w naszym społeczeństwie. W związku z tym, panowie dużo częściej lekceważą ból lub inne dolegliwości i dużo rzadziej korzystają z wizyt u lekarzy. W niektórych środowiskach panuje przekonanie, że mężczyzna nie powinien rozczulać się nad sobą, co może skłaniać do ignorowania symptomów często poważnej choroby. A statystyki są bezlitosne…
Z raportu GUS wynika, że ponad połowa mężczyzn nie wykonuje żadnych badań laboratoryjnych. Dane pokazują też, że mężczyźni w Polsce przeciętnie żyją aż o 8 lat krócej niż kobiety. Co więcej, prawie co piąty mężczyzna nie dożywa wieku emerytalnego. Spośród wszystkich przyczyn zgonów mężczyzn, 86% można przypisać chorobom niezakaźnym i urazom, takim jak: choroby układu krążenia, nowotwory, cukrzyca i choroby układu oddechowego. Urazy są drugą najczęstszą przyczyną przedwczesnych zgonów mężczyzn i główną przyczyną zgonów chłopców w wieku 5-19 lat w Europie. Mężczyźni wykazują też, dużo częściej niż kobiety, niezdrowe praktyki palenia, błędne wzorce żywieniowe i wyższy poziom spożycia alkoholu.
Większość chorób z poszczególnych grup przyczyn zgonów (np. choroba niedokrwienna serca, alkoholowa choroba wątroby, nowotwory) wynika głównie z zaniedbań w stylu życia, który w aż ok. 55% wpływa na stan naszego zdrowia. Dlatego zwrócenie uwagi na ten temat jest bardzo ważne. Istotne znaczenie, w przypadku np. chorób nowotworowych, ma wczesna diagnoza. Warto zatem nie dopuszczać do zaniedbań w podejściu do własnego zdrowia.
Jak być zdrowym mężczyzną?
Jak już wspomnieliśmy na początku, aby cieszyć się dobrym zdrowiem, często wystarczą tylko drobne zmiany w stylu życia. Przedstawiamy zatem 5 zasad zdrowego męskiego życia!
- Utrzymuj prawidłową masę ciała.
Kontroluj swoją masę i obwody. Zwróć uwagę szczególnie na obwód pasa, który nie powinien przekraczać 94 cm. Zmniejszysz dzięki temu ryzyko otyłości i wielu związanych z nią chorób (cukrzyca typu 2, choroby serca, udar). Jak zatem jeść zdrowo? Wzbogać swoją dietę o warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, a czerwone mięso zamień na białe. Jeśli nie masz czasu na gotowanie, zamiast hot-doga z pobliskiego sklepu, kup w nim bułkę, serek wiejski i pomidorki koktajlowe. Zajmie to tyle samo czasu, a zdecydowanie wyjdzie na zdrowie! Pamiętaj też o wypijaniu co najmniej 2 litrów wody dziennie.
- Ruszaj się.
Ćwicząc regularnie, zapobiegasz chorobom serca, zachowujesz dobrą kondycję i witalność. Regularny trening wzmacnia też poczucie własnej wartości i pozwala się odstresować. Oprócz tego, pomaga w leczeniu niektórych chorób: nadciśnienia tętniczego, cukrzycy typu 2, otyłości i niektórych rodzajów nowotworów, np. raka jelita grubego.
Aktywność fizyczna powinna być dostosowana do wieku, własnych możliwości i stwierdzonych chorób. Postaraj się poświęcić w ciągu tygodnia co najmniej 150 minut na ćwiczenia aerobowe o umiarkowanym natężeniu lub 75 minut na energiczne ćwiczenia aerobowe. Ich rodzaj wybierz na podstawie własnych preferencji. Może to być jogging, pływanie, koszykówka czy jazda na rowerze. Warto również włączyć trening siłowy. Jeśli nie wiesz jak się za niego zabrać, poszukaj dobrego trenera osobistego, który pomoże Ci opracować indywidualny program treningowy, dobrany do Twoich aktualnych możliwości oraz potrzeb.
- Zaufaj lekarzowi.
Mężczyźni znacznie rzadziej odwiedzają lekarza niż kobiety. Nie podążaj za stereotypem i pamiętaj, że jeśli odczuwasz jakiekolwiek dolegliwości, zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu. Minimum raz w roku zgłoś się na badania kontrolne, nawet jeśli czujesz, że wszystko jest w porządku. Pamiętaj, że niektóre choroby nie bolą i nie dają żadnych objawów somatycznych. Zaplanuj wcześniej swoją wizyte i pilnuj tego terminu. Lekarz może Ci pomóc w monitorowaniu masy ciała, ciśnienia krwi, stężenia cholesterolu i glukozy we krwi. Jeśli w trakcie badań kontrolnych wykryto u Ciebie jakieś nieprawidłowości, nie lekceważ ich. Rozpocznij stosowne leczenie i bądź w tym konsekwentny.
- Porzuć niezdrowe nawyki.
Nie pal. Palenie może powodować nie tylko raka płuc, lecz także inne choroby, takie jak przewlekła obturacyjna choroba płuc, rozedma płuc i choroby serca. Ogranicz też spożycie alkoholu, który zwiększa szansę na rozwój raka żołądka, gardła czy jamy ustnej. Inne szkodliwe dla zdrowia zachowania obejmują rekreacyjne lub nawykowe używanie narkotyków lub stosowanie sterydów anabolicznych, które mogą prowadzić do bezpłodności, chorób skóry, depresji i wyniszczenia organizmu.
- Zadbaj o zdrowie psychiczne.
Zdrowie psychiczne jest równie ważne, co fizyczne. Pielęgnuj relacje z bliskimi, przy których możesz być sobą. Regularnie rozmawiaj o swoich odczuciach, mów o tych pozytywnych i negatywnych. Pomoże Ci to ograniczyć napady niekontrolowanej złości, które są wynikiem niewypowiedzianych wcześniej trudnych emocji. Poszukaj też swojego hobby. Niech to będzie coś, do czego możesz uciec podczas gorszych momentów. Nie lekceważ stanów depresyjnych. O ile z łagodnymi objawami lęku i bezsenności poradzisz sobie sam, tak objawy utrzymujące się przez kilka tygodni powinny skłonić Cię do wizyty u neurologa i psychologa. Pamiętaj, to nie wstyd, a wręcz dowód dojrzałości i odpowiedzialności za siebie i za innych.
Pakiet badań kontrolnych dla każdego mężczyzny!
Już teraz zgłoś się do nas i wykonaj swoje rutynowe badania profilaktyczne! Nasz Pakiet pozwoli ocenić ogólny stan Twojego zdrowia (m.in. czynności nerek, wątroby, tarczycy), a także zbadać ryzyko chorób układu krążenia, miażdżycy, cukrzycy czy chorób nowotworowych. Wybrane badania ułatwią również zdiagnozowanie czynników złego samopoczucia, związanego z poziomem hormonów.
Mężczyzno! Zapisz się już dziś!
https://medita.pl/pl/produkt/pakiet-badan-kontrolnych-dla-mezczyzn/
Medita tel.: 22 518 26 55
________________________________