Dlaczego jesienią jest łatwiej o depresję?

Okres jesiennej chandry

Kiedy kończy się lato, dni stają się krótsze a pogoda nas nie rozpieszcza, nie trudno o obniżenie nastroju. Do tego łatwiej złapać przeziębienie lub inną infekcję. Okres powakacyjny to także często czas wzmożonego wysiłku w pracy, a niektórzy dodatkowo zaczynają studia. Pojawia się wówczas zmęczenie, niepokój, bezradność. Do tego dochodzi pogorszenie jakości snu i obniżenie koncentracji. Powoli nawet proste czynności wydają się ciężkie do wykonania, a dotychczas ulubione zajęcia nie cieszą już tak samo. Takie stany spotykają okresowo każdego z nas. Wystarczy w tym okresie zadbać o odpowiednią długość snu, odpoczynek i włączyć ulubioną formę relaksu. Niektórym pomoże również aktywność fizyczna lub częstsze przebywanie z grupą znajomych. Niebezpiecznie robi się wtedy, gdy stan zmęczenia utrzymuje się co najmniej 2 tygodnie, a odpoczynek i sen nie przynoszą żadnych rezultatów.

Kiedy zmęczenie zaczyna mieć charakter przewlekły, jego przyczyną może być już jakaś choroba. Wówczas nie należy tego bagatelizować ani ignorować. Może to być zarówno dolegliwość dotycząca sfery fizycznej (anemia, niedoczynność tarczycy, borelioza), jak i sfery psychicznej (depresja, zaburzenia lękowe). Podejrzenie jakiegokolwiek schorzenia powinno nas zawsze skłonić do wizyty u lekarza.

 

Depresja sezonowa

Depresja to jedna z najczęściej występujących chorób psychicznych. W Polsce może dotyczyć nawet 10% populacji. Przy czym w rzeczywistości chorych może być znacznie więcej. Badania wskazują też na wzrostowy trend zachorowania, skłaniający do postrzegania depresji jako choroby cywilizacyjnej. Depresja jest poważnym zaburzeniem psychicznym, które objawia się obniżeniem nastroju, zmniejszeniem energii i aktywności, co skutkuje pogorszeniem jakości życia, wzrostem zachorowalności i śmiertelności. Według Światowej Organizacji Zdrowia, choroba ta należy również do głównych przyczyn niesprawności i niezdolności do pracy.

Depresja może pojawić się bez względu na wiek, płeć czy też porę roku. Jednak w psychologii funkcjonuje odłam tego zaburzenia, jakim jest sezonowa choroba afektywna. Depresja sezonowa charakteryzuje się nawracaniem zaburzeń o charakterze depresyjnym (zwykle rokrocznie, późną jesienią i zimą) oraz ustępowaniem objawów (remisją w okresie wiosenno-letnim). Depresja sezonowa zwykle trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy (najczęściej od września do maja). W okresie jesienno-zimowym niedobór światła słonecznego we wczesnych godzinach porannych może powodować zakłócenie rytmu wydzielania hormonów oraz zróżnicowanie aktywności neuroprzekaźników. Z kolei zmiana stężenia substancji chemicznych w mózgu (niedobór serotoniny i noradrenaliny) jest bezpośrednią przyczyną obniżenia nastroju. Pojawia się uczucie smutku, utrata zainteresowań, niemożność przeżywania radości, czerpania przyjemności z czynności dnia codziennego, poczucie beznadziejności, lęk, strach, poczucie winy, a nawet myśli o śmierci. Objawy są zwykle podobne jak w depresji klinicznej.

Charakterystyczne dla depresji sezonowej są objawy wzmożonego apetytu, zwłaszcza na słodycze (często wieczorem i nocą), co w efekcie powoduje przyrost masy ciała, wahania nastroju, zmęczenie i ospałość. Objawy te pogarszają jakość życia osób cierpiących na to schorzenie. Wiele osób doświadcza wtedy trudności z pełnieniem dotychczasowych ról społecznych, funkcjonowaniem zawodowym czy też pogorszenia relacji z drugim człowiekiem.

Pomimo skomplikowanego mechanizmu powstawania choroby i mnogości jej objawów, istnieje cały wachlarz pomocy oferowanej tej grupie klinicznej. Są to oddziaływania psychologiczne, psychoterapeutyczne oraz psychiatryczne. Decydujące znaczenie ma tutaj motywacja pacjenta do leczenia, jego oczekiwania i rysy osobowościowe.

Specjalista na wagę złota

Aby móc w pełni pokonać chorobę, na przykład depresję, należy pamiętać o wielu czynnikach determinujących obraz zaburzenia. Niezbędne będzie połączenie różnych strategii pomocowych. Zmiana stylu życia (wprowadzenie zdrowej diety i aktywności fizycznej) przełoży się na lepsze funkcjonowanie ciała i umysłu. Dobra jakość snu i odpowiednio długi odpoczynek, a także znajdowanie czasu relaks i swoje pasje, przyspieszą efekty. Jednak poza odpowiednią motywacją pacjenta i wprowadzeniem modyfikacji w stylu życia, duże znaczenie ma wykwalifikowany terapeuta, który swoim podejściem i doświadczeniem w pełni zapanuje nad problemem. Psychoterapeuta dobierze odpowiednie techniki redukcji lęków, które zniwelują stres i zredukują objawy choroby. Ważnym etapem jest również psychoedukacja pacjenta. Rolą specjalisty w tym momencie będzie określenie w możliwie prostych słowach tego, co doświadcza pacjent oraz pomoc w zaakceptowaniu choroby i nauka radzenia sobie z przykrymi objawami. Czasem wystarczy kilka spotkań wsparciowych, by życie na nowo nabrało sensu, a dawne pasje znów stały się powodem do radości. Celem specjalisty jest nauka trwałego poradzenia sobie z chorobą, nie tymczasowe łagodzenie objawów.

 

Pamiętajmy - depresja lub inne zaburzenia natury psychicznej to nie wyrok – odpowiednia terapia może całkowicie wyleczyć chorobę. Psychoterapia pozwoli również dowiedzieć się więcej o sobie, ułatwi nawiązywanie relacji z ludźmi i funkcjonowanie w otoczeniu, nauczy jak świadomie kierować swoim losem.

Co znajdziecie w naszej ofercie?

  • Indywidualne konsultacje
  • Terapię dla par
  • Terapię uzależnień

Na konsultacje może zgłosić się każdy, kto doświadcza dolegliwości o charakterze psychosomatycznym, odczuwa nieustanne zmęczenie, lęk czy też wypalenie zawodowe. Staramy się wspierać również osoby zmagające się ze stratą kogoś bliskiego, a także osoby uzależnione od środków psychoaktywnych.

Koszt pierwszej wizyty wynosi 160 zł.

Pierwsza wizyta, poza konsultacją obejmuje także diagnozę. Każda kolejna wizyta to 120 zł, podczas której rozwijany jest temat rozpoczęty na pierwszym spotkaniu.

Pacjenci przyjmowani są po wcześniejszym umówieniu się na wizytę - od poniedziałku do piątku od 8.00 do 18.00.

 

Dodatkowo, przed obiektem znajduje się duży parking, który pozwala wygodnie zaparkować, bez konieczności martwienia się o miejsce.

Kliknij i zapisz się już teraz -> https://medita.pl/pl/produkt/psychoterapia-wizyta-konsultacyjno-diagnostyczna/

 

Źródła:
Bereza, B. (2009). Depresja sezonowa–wybrane aspekty diagnostyczne i terapeutyczne. Pediatria i Medycyna Rodzinna, 2(5), 113-119.
Osińska, M., Kazberuk, A., Celińska-Janowicz, K., Zadykowicz, R., & Rysiak, E. Depresja–choroba cywilizacyjna XXI wieku Depression–civilization disease of the 21st century.
 
 
Treści prezentowane na portalu medita.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Celem artykułów jest przekazywanie wiedzy praktycznej,  inspirowanie konsumentów do dalszego zgłębiania wiedzy, a także zachęcanie do prowadzenia świadomego i zdrowego stylu życia. Informacje z naszego serwisu nie zastępują porady lekarskiej i nie należy ich traktować jako wytycznych postępowania medycznego. Jeśli potrzebujesz konsultacji lekarskiej, zachęcamy do zapoznania się z ofertą na naszej stronie, gdzie czekają na Ciebie nasi specjaliści: https://medita.pl/pl/uslugi/konsultacje-lekarskie/.