Imbir może Ci pomóc w chorobach tarczycy

Badanie poziomu TSH przynajmniej raz w roku powinno być już nawykiem. Tarczyca to niewielki gruczoł dokrewny, który pełni wiele istotnych funkcji w naszym organizmie. Między innymi odpowiada za prawidłową pracę gruczołów płciowych, układu nerwowego czy sercowo-naczyniowego. Nieleczone choroby tarczycy mogą wiązać się z szeregiem konsekwencji, takich jak otyłość, depresja czy niepłodność. A ciężka, nieleczona niedoczynność tarczycy może stanowić stan zagrożenia życia, jakim jest śpiączka hipometaboliczna.

Leczenie polega na przyjmowaniu odpowiednich leków hormonalnych, które hamują lub przyśpieszają produkcję hormonów tarczycy. Również dieta i nasz styl życia mają ogromny wpływ na przebieg terapii. Aby zdiagnozować zaburzenia oraz monitorować skuteczność wdrożonego leczenia, warto regularnie wykonywać badania TSH, FT3, FT4 a także  ATPO i ATG. W celu dokładnego zdiagnozowania pracy tarczycy, wskazane jest również badanie USG tarczycy.

Sposobem na walkę z chorobami tarczycy jest stosowanie odpowiedniej diety i dodatek ziół. Na przykład olej z wiesiołka wspomaga łagodzenie objawów nadczynności tarczycy, zmniejszając wypadanie włosów. Z kolei morszczyn pęcherzykowaty, czyli glon należący do brunatnic może być bardzo skuteczny w leczeniu niedoczynności tarczycy, ze względu na dużą zawartość jodu. Należy przy tym pamiętać, że istnieje też szereg ziół, które mogą negatywnie wpłynąć na stan tego gruczołu. Dlatego przyjmowanie jakichkolwiek naturalnych substancji ziołowych, należy omówić z lekarzem.

Czy warto sięgnąć po imbir?

Imbir korzystnie wpływa na proces trawienia, może być stosowany wspomagająco przy wysokim poziomie cholesterolu, rozgrzewa i posiada właściwości wspomagające leczenie bólu mięśni i stawów.

Imbir jest też jedną z roślin, która korzystnie wpływa na pracę tarczycy. Pobudza krążenie krwi, co pomaga zneutralizować niektóre dolegliwości spowodowane niedoczynnością tarczycy. Pomoże m. in. uregulować tempo bicia serca, zwalczy wirusy i zapobiegnie tworzeniu się blaszek miażdżycowych, obniżając poziom "złego" cholesterolu LDL.

Działanie imbiru podczas przeziębienia jest porównywane skutecznością z antybiotykami. Roślina ta działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Ponadto, zawiera w swoim składzie  wiele substancji biologicznie czynnych, które odpowiadają za jej właściwości przeciwutleniające. Na przykład w chorobie Hashimoto zaleca się spożywanie produktów wykazujących potencjał antyzapalny, do których należą tłuste ryby (łosoś, pstrąg tęczowy, makrela), warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe bogate w błonnik pokarmowy (np. płatki owsiane). Do takich produktów należy również omawiany imbir.

W jednym z niedawnych badań, stosowanie imbiru u pacjentów z niedoczynnością tarczycy, przyczyniło się do poprawy szeregu objawów tej choroby: nasilone uczucie zmęczenia, wzrost masy ciała, zmniejszona tolerancja zimna, zaparcia, wypadanie włosów, problemy ze słuchem, chrypka, problemy z pamięcią, zaburzona koncentracja i zawroty głowy. Zmniejszyła się masa ciała, BMI, glukoza na czczo, poziom TSH oraz triglicerydów. Imbir spożywany w dawce 1000 mg dziennie wraz z lekami na niedoczynność tarczycy, skutecznie niwelował objawy choroby.

Jednak wpływ imbiru na pracę tarczycy nie jest do końca jasny. Z kolei badanie oparte na studium przypadku sugeruje, że imbir może niekiedy zaburzać wydzielanie hormonów T3 i T4. Jako jeden z możliwych powodów naukowcy podają procesy odpornościowe uruchamiane przez imbir, które powodują również nasilenie stanów zapalnych. W literaturze medycznej pojawił się również odosobniony przypadek tyreotoksytozy wywołanej imbirem - nadczynność tarczycy wystąpiła u tej samej pacjentki dwukrotnie po spożywaniu imbiru. Należy zatem oczekiwać kolejnych badań z udziałem osób z chorobami tarczycy.

Specjaliści sugerują, że spożywanie imbiru w małych porcjach nie powinno zaszkodzić. Mając na uwadze, że wysokiej jakości suplementy z imbirem są dosyć drogie sugeruje się przed ewentualnym zakupem wszelkich suplementów przetestowanie reakcji organizmu na napar z imbiru lub sok z imbiru. Warto pamiętać, że lepiej je spożywać w ciągu dnia niż na czczo – tak, aby nie zaburzać wchłaniania się leku. Żeby lek i dobrana dawka miały odpowiedni wpływ terapeutyczny (na co liczymy) muszą odpowiednio się wchłonąć. Warto również dodawać suszony lub świeży starty imbir w rozsądnych ilościach, podczas przygotowywania codziennych posiłków.

 

Wnioski

Osobom zdrowym poleca się używanie imbiru w formie świeżej lub suszonej na co dzień, ze względu na jego właściwości silnie rozgrzewające, napotne, przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Jeśli lekarz nie będzie miał przeciwwskazań, również podczas zdiagnozowanych chorób tarczycy poleca się stosowanie tej przyprawy, ze względu na jej możliwe działania wspomagające terapię leczniczą.

Niewątpliwie należy pamiętać, że żaden suplement lub roślina, spożywana jednostkowo nie przyczyni się do poprawy parametrów zdrowotnych, jeżeli nie wprowadzimy przy tym odpowiednich leków i nie zmienimy stylu życia. Nasza dieta powinna być oparta na zasadach zdrowego żywienia. Niedoczynność tarczycy to najbardziej powszechne zaburzenie funkcji tarczycy. Oprócz farmakoterapii, warto pamiętać o odpowiedniej podaży żelaza (spożywając chude mięso, jaja, nasiona lnu), selenu (soczewica, orzechy brazylijskie, produkty zbożowe) oraz warto wyeliminować produkty będące źródłem laktozy i glutenu. Z kolei celem diety w nadczynności tarczycy jest zapobieganie wyniszczeniu organizmu, przy zbyt szybkiej utracie masy ciała, który towarzyszy chorobie. Istotne jest również prawidłowe zbilansowanie diety w składniki ważne dla prawidłowej pracy tarczycy, m.in.: wapń i witamina D (mleko i jego przetwory, pestki dyni, śledzie), jod (wodorosty, ryby), kwasy omega-3 (awokado, tłuste ryby).

Pamiętaj! Nigdy nie szukaj diagnozy ani sposobów leczenia w Internecie. Zalecenia ze stron internetowych traktuj jako wskazówki, a ostateczną oceną Twoich wyników i doborem odpowiedniej terapii powinien zawsze zająć się lekarz! Najlepsze, co możesz dla siebie zrobić, to jak najszybciej poddać się badaniom oraz zmodyfikować swój styl życia. Zastosowanie imbiru może być jedynie miłym wsparciem dla Twojego organizmu.

Skorzystaj z naszego PAKIETU BADAŃ TARCZYCOWYCH

Wersja podstawowa - https://medita.pl/pl/produkt/pakiet-badan-tarczycowych-podstawowy/

Wersja rozszerzona - https://medita.pl/pl/produkt/pakiet-badan-tarczycowych-rozszerzony/

Badania wykonywane są w Przychodniach:

  • Łojewska 6
  • Poborzańska 6
  • Tykocińska 34
  • Remiszewska 14

 

Więc jeśli dawno Cię u nas nie było – to jest ten moment. Warto odwiedzić laboratorium jak najszybciej!

 

Źródła:
Swora-Cwynar, E., Dymkowska-Malesa, M., Grzymisławski, M., & Dobrowolska, A. (2018). Wpływ wybranych składników żywności na profilaktykę chorób nowotworowych. Kosmos, 67(2), 391-396.
https://drlukaszkowalski.pl/imbir-moze-lagodzic-objawy-niedoczynnosci-tarczycy/
https://www.izielnik.pl/blog/jakie-ziola-na-tarczyce-warto-stosowac
https://dietetykanienazarty.pl/b/dieta-w-hashimoto-jadlospis-co-jesc#produkty-zalecane-niezalecane-w-diecie-przy-hashimoto
https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/zalecenia-zywieniowe-w-nadczynnosci-tarczycy/
https://krokdozdrowia.com/tarczyca-wylecz-pomoca-pysznego-napoju/
https://www.researchgate.net/publication/358002368_Efficacy_of_Ginger_Supplementation_in_Relieving_Persistent_Hypothyroid_Symptoms_in_Patients_with_Controlled_Primary_Hypothyroidism_A_Pilot_Randomized_Double-Blind_Placebo-Controlled_Clinical_Trial?fbclid=IwAR0l503hvEs1MwvP0lXFLcII0qnQiPiGcocTC7H_L-NHFrB8jMF5usvZ-yY
 
Treści prezentowane na portalu medita.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Celem artykułów jest przekazywanie wiedzy praktycznej,  inspirowanie konsumentów do dalszego zgłębiania wiedzy, a także zachęcanie do prowadzenia świadomego i zdrowego stylu życia. Informacje z naszego serwisu nie zastępują porady lekarskiej i nie należy ich traktować jako wytycznych postępowania medycznego. Jeśli potrzebujesz konsultacji lekarskiej, zachęcamy do zapoznania się z ofertą na naszej stronie, gdzie czekają na Ciebie nasi specjaliści: https://medita.pl/pl/uslugi/konsultacje-lekarskie/.