Jednym z najczęstszych nowotworów u kobiet jest właśnie rak szyjki macicy. Do czynników mogących mieć wpływ na jego powstanie zaliczamy przede wszystkim zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, który odpowiada za ponad połowę przypadków wystąpienia tego rodzaju nowotworu. Sprawdźmy, jakie czynniki jeszcze mogą wpłynąć na powstanie raka szyjki macicy oraz kiedy wykonać cytologię, która pozwala na szybką diagnozę i znacznie zwiększa szanse na wyleczenie.
Strona główna » Poradnik pacjenta » Cytologia w kontekście raka szyjki macicy
Przyczyny, objawy oraz diagnostyka raka szyjki macicy
Wspomniany wyżej wirus HPV jest czynnikiem najsilniej narażającym kobiety na wystąpienie tego rodzaju nowotworu. Do pozostałych przyczyn zaliczamy także wczesne rozpoczęcie życia seksualnego, immunosupresję, zakażenie wirusem HIV, dużą liczbę partnerów seksualnych, przeszczepy narządów, przewlekłe stany zapalne w obrębie dróg rozrodczych, palenie tytoniu oraz długotrwałe stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych.
Do pierwszych objawów, na jakie powinnyśmy zwrócić uwagę jest plamienie między miesiączkowe lub obfitsze krwawienia. Są to podstawowe symptomy, mogące wskazywać na to, że z narządami rodnymi dzieje się coś niepokojącego. Warto wówczas wybrać się na konsultację do ginekologa i poprosić o wykonanie cytologii. Należy jednak pamiętać, że rak szyjki macicy często może nie dawać żadnych objawów, dlatego tak ważna jest regularna profilaktyka. Jak wygląda badanie i kto może z niego skorzystać?
Cytologia, czyli profilaktyka raka szyjki macicy
Badanie to można wykonać w każdym gabinecie ginekologicznym i jest praktycznie bezbolesne. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się nie tylko, czy chorujemy na nowotwór, ale także, czy w obrębie dróg rodnych nie występuje zapalenie lub inne niepokojące symptomy.
Cytologia jest badaniem refundowanym i mogą skorzystać z niego raz na trzy lata kobiety w wieku 25-59 lat. Te z nas, które są obciążone czynnikami ryzyka, a więc są zakażone wirusem HIV lub HPV oraz przyjmujące leki immunosupresyjne mogą skorzystać z programu profilaktycznego NFZ refundującego badanie cytologiczne raz na 12 miesięcy bez względu na wiek.