
Co to jest osocze bogatopłytkowe PRP?
Metoda iniekcji osocza bogatopłytkowego jest coraz powszechniej stosowana w leczeniu uszkodzeń narządu ruchu, chorobie zwyrodnieniowej stawów, a także w przypadku trudno gojących się ran. PRP jest cenione ze względu na małoinwazyjność, brak znaczących efektów ubocznych i relatywnie niskie koszty zabiegu. Na czym dokładnie polega ta nowoczesna metoda leczenia?
Osocze bogatopłytkowe (PRP) to krwiopochodny materiał autologiczny, który pozyskuje się z krwi własnej pacjenta. Jest to koncentrat płytkowy, zawierający czynniki przyspieszające proces tworzenia nowych naczyń krwionośnych oraz budowę nowych komórek. Płytki krwi, zawierające fizjologicznie aktywne białka (GFs) wspomagają regenerację uszkodzonych tkanek. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu krwi uprzednio pobranej od pacjenta, która przed podaniem zostaje poddana odpowiedniej obróbce. Preparatyka PRP polega na kilkakrotnym zagęszczeniu krwinek płytkowych w porównaniu z ich stężeniem w krwi obwodowej pacjenta. Krew poddaje się wirowaniu, co powoduje rozdzielenie poszczególnych elementów morfotycznych (różniących się ciężarem). Po zakończeniu procesu wirowania otrzymuje się trzy warstwy płynowe: erytrocyty, właściwy koncentrat bogatopłytkowy (PRP) oraz warstwę osocza. PRP jest odciągany do osobnej strzykawki – w tej postaci jest gotowy do iniekcji. Tak przygotowany preparat, w postaci osocza bogatopłytkowego zostaje podany z powrotem pacjentowi w formie mikrozastrzyków, w miejscach wymagających regeneracji.
Osocze bogatopłytkowe uwalnia zawarte w sobie czynniki wzrostu, bezpośrednio po wprowadzeniu pod skórę. Płytkowe czynniki wzrostu są odpowiedzialne za stymulację procesów regeneracji, odbudowę uszkodzonych tkanek, aktywację komórek naskórka, śródbłonka, osteoblastów i fibroblastów, a także pobudzają syntezę kolagenu. Sam preparat dobrze się wchłania i dzięki temu jest niezwykle skuteczny. Leczenie PRP, oparte na wykonaniu zabiegu autologicznego ogranicza ryzyko zakażenia pacjenta. Wykluczone jest również ryzyko nietolerancji, reakcji alergicznych, immunologicznych oraz transmisji wirusowych, ponieważ materiał wstrzykiwany przez lekarza, powstaje z krwi samego pacjenta. Zabieg jest zatem bezpieczny i nie ma w zasadzie działań ubocznych. Niekiedy zabieg można spotkać również pod nazwą wampirzy lifting.
Kwalifikacja do zabiegu przeprowadzana jest przez doświadczonego lekarza ortopedę, który na miejscu szczegółowo opowie o etapach związanych z wykonaniem zabiegu. Pobranie krwi przed zabiegiem następuje w standardowy sposób. Krew jest pobierana do sterylnej probówki, za pomocą niewielkiej igły. Pacjent, który zgłasza się na zabieg z wykorzystaniem PRP, nie musi być na czczo. Powinien jednak zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu oraz wystrzegać się stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych przed zabiegiem i przez kilka dni po zabiegu. W dniu zabiegu nie powinien również korzystać z sauny i uprawiać sportów. Przeciwwskazania do wykonania zabiegu to choroby krwi, nowotwory, ciąża i laktacja oraz stany zapalne skóry.
Jakie korzyści uzyskamy po wprowadzeniu osocza bogatopłytkowego (PRP)?
Skuteczność zabiegów z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego ma poparcie w licznych badaniach naukowych. PRP wspiera odnowę tkanek w przypadku uszkodzonych mięśni, stawów i kości. Wstrzyknięcie osocza w odpowiednio dobrane warstwy skóry stymuluje procesy naprawcze, pobudza syntezę kolagenu i skraca okres rekonwalescencji.
Dzięki tej metodzie można odtwarzać uszkodzone tkanki i struktury w przypadkach takich, jak: łokieć tenisisty, opóźniony zrost kości, ostrogi piętowe, uszkodzenia ścięgien i mięśni, zwyrodnienie ścięgna Achillesa. Osocze bogatopłytkowe może też zmniejszać ryzyko zakażeń uszkodzonych tkanek (stanowi ochronę przed niektórymi bakteriami). Sama iniekcja przebiega szybko i jest bezpieczna dla pacjenta. Pierwsze efekty zabiegowe widoczne są już po kilku tygodniach od wykonania zabiegu, a pełny efekt intensyfikuje się z czasem – płytki krwi pracują, a pobudzony kolagen wytwarza się do pół roku.
Co istotne, terapia pozwala cieszyć się długotrwałymi efektami.
Zabiegi z wykorzystaniem osocza wykonujemy w przychodni ul. Remiszewska 14
Cena zabiegu Iniekcja osocza bogatopłytkowego PRP pod kontrolą USG - 500 zł
Więcej usług: https://medita.pl/pl/uslugi/badania-i-zabiegi-specjalistyczne
Lekarz wykonujący zabiegi: Specjalista Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu https://medita.pl/pl/lekarze/grzebyk-karol
Źródła:
Gołos, A., & Treliński, J. (2014). Kliniczne zastosowanie osocza bogatopłytkowego. Hematologia, 5(3), 252-259.
Piszczorowicz, Ł., Król, D., & Dyląg, S. (2020). Terapia autologicznym osoczem bogatopłytkowym (PRP)—obiecująca metoda leczenia regeneracyjnego uszkodzonych tkanek stosowana w wielu dziedzinach medycyny. Journal of Transfusion Medicine, 13(2), 120-134.
Dragan, S., Kulej, M., Morasiewicz, P., Dragan, S. F., & Mucha, Ł. Zastosowanie osocza bogatopłytkowego w ortopedii.