diagnostyka laboratoryjna Diagnostyka laboratoryjna

Badania hormonalne

Badania hormonalne, kiedy i dlaczego warto je przeprowadzić?

Wahania nastroju, mocna potliwość, spadek libido oraz nadmierne owłosienie - to tylko niektóre z objawów sygnalizujących problemy z gospodarką hormonalną. Ich występowanie może mieć różne przyczyny, których nie wolno lekceważyć, tylko udać się na odpowiednie badania.

Hormony to substancje chemiczne, których zadaniem jest regulowanie pracy ludzkiego organizmu. Ich badanie ma na celu sprawdzenie czy ich ilość w organizmie utrzymuje się na właściwym poziomie. Badania hormonalne przeprowadza się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Od pacjenta pobierana jest krew, która następnie poddawana jest diagnostyce medycznej. Jednak, aby wynik był wiarygodny pacjent musi być na czczo.

Badania hormonalne – kiedy?

Najczęściej ich przeprowadzenie zleca lekarz od razu po zauważeniu niepokojących objawów, jednak można wykonywać je także w ramach profilaktyki. Przyczyny do ich wykonania mogą być różne w zależności od płci.

U kobiet są to najczęściej nieregularne cykle, bardzo obfite miesiączki, a także problemy z zajściem w ciążę. Natomiast u mężczyzn łysienie,problemy z oddawaniem moczu, problemy z erekcją, a także narastająca agresja.

Jakie badania należy wykonać? Wszystko zależy od objawów, a także zaleceń lekarza, zazwyczaj jednak od razu zaleca się cały pakiet, ponieważ łatwiej jest wtedy wskazać przyczyny, a także wykluczyć pewne schorzenia. U kobiet najczęściej jest to estrogen, progesteron, a także prolaktyna. Pierwszy z nich odpowiedzialny jest za dojrzewanie oraz cykl menstruacyjny, drugi – progesteron odpowiada za prawidłowe umieszczenie zarodka w macicy. Natomiast prolaktyna ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o utrzymanie samej ciąży. Bardzo często badania hormonalne dotyczą także wytwarzanej przez tarczycę tyroksyny, kalcytoniny i trójjodotyroniny. 

Natomiast u mężczyzn analizie najczęściej poddaje się poziom testosteronu, estrogenu, a także FSH. Testosteron wytwarzany jest przez komórki Leydiga w jądrach i odpowiadą za wykształcenie drugorzędnych cech płciowych. Natomiast estrogen za płodność, a jego poziom ma wpływ na ruchliwość plemników. FSH to hormon folikulotropowy, którego zadaniem jest powiększanie cewki nasiennej i spermatogeneza.

Nasze punkty badań laboratoryjnych znajdują się w trzech lokalizacjach na terenie dzielnicy Targówek w Warszawie, aby wykonać badanie nie trzeba się wcześniej zapisywać ani umawiać.

Można skorzystać ze specjalnie opracowanych pakietów badań, które są dobrane, tak aby zdiagnowować występujące objawy.

Pobierz cennik