diagnostyka laboratoryjna Diagnostyka laboratoryjna

Analityka ogólna - badania moczu

Centrum Zdrowia Medita to miejsce, w którym poza zabiegami wykonujemy badania kontrolne. Ich przeprowadzenie pozwala zweryfikować stan zdrowia pacjenta, a w razie potrzeby wprowadzić dalsze leczenie. Badania wykonujemy w punktach pobrań, a szczegółowy koszt usługi dostępny jest w cenniku.

Badanie moczu opis badania:

Jego wykonanie pozwala lekarzowi uzyskać informację na temat układu moczowego oraz pełnionych przez niego funkcji. Z prawidłowo uzyskanej próbki może on dowiedzieć się czy występują w nim bakterie, ale także zweryfikować pracę nerek i skontrolować poziom wapnia oraz innych minerałów. Dodatkowo, badanie może być pomocne w rozpoznaniu chorób takich jak cukrzyca, schorzeń trzustki oraz nadnerczy.

Wskazania kwalifikujące pacjenta na badanie moczu:

Pacjent może zgłosić się na badanie samodzielnie, w celach profilaktycznych. Lekarz również może skierować do wykonania badania moczu. Do najczęstszych przyczyn należą:

  • podejrzenie choroby nerek, trzustki i wątroby,

  • stany zapalne układu moczowo-płciowego,

  • krwiomocz,

  • kamica nerkowa,

  • nadciśnienie,

  • badania okresowe – w zależności od rodzaju wykonywanej pracy.

Rodzaje badań

W zależności od potrzeby, mogą być to badania ogólne, mikrobiologiczne – posiew, ale także dobowa zbiórka moczu czy cytologia osadu. Należy pamiętać, że każde z nich wykonywane jest w konkretnym celu.

Jak pobrać próbkę?

Do badania pobiera się mocz nocny, czyli pierwszą porcję ranną. Po umyciu okolicy cewki moczowej, pierwszą objętość należy pominąć, a następną tzw. środkowy strumień oddać do jednorazowego pojemnika. Pobrany mocz jak najszybciej dostarczyć do laboratorium.

Przed pobraniem moczu badany powinien unikać wysiłku fizycznego.

UWAGA! LABORATORIUM PRZYJMUJE MOCZ  WYŁĄCZNIE  W JEDNORAZOWYCH PLASTIKOWYCH POJEMNIKACH.

Pobierz cennik