diagnostyka laboratoryjna Diagnostyka laboratoryjna

Bakteriologia

W klinice Medita świadczymy usługi takie jak konsultacje lekarskie, rehabilitacje, wykonujemy diagnostykę obrazową i laboratoryjną. Pacjenci mogą również wykonać badania bakteriologiczne, np. w przypadku podejrzenia zakażenia. Wskazaniem do ich wykonania może być między innymi ból występujący podczas oddawania moczu, biegunka, gorączka, ale również zaburzenia pracy serca.

Bakteriologia badania – Warszawa

Jego wykonanie ma celu wykrycie oraz identyfikacje znajdujących się w moczu, kale, krwi lub innym materiale biologicznym drobnoustrojów oraz danego patogenu. To, jakie badanie należy wykonać zależne jest od rodzaju objawów występujących u pacjenta, np. posiew moczu wskazany jest u osób, które odczuwają ból przy jego oddawaniu, a także cierpią na bóle krzyża - objawy te mogą bowiem wskazywać na zakażenie układu moczowego.

Badania bakteriologiczne pozwalają wykryć organizmy tlenowe i beztlenowe – odpowiedzialne za zakażenia skóry i tkanki podskórnej. Pobrany wymaz poddawany jest analizie, na podstawie której ustalany jest dalszy proces leczenia.

Bakteriologia Warszawa – przebieg

Wyróżnia się cztery etapy, pierwszym z nich jest posiew, podczas którego pobrana próbka zostaje umieszczona na podłożu hodowlanym. Kolejny to właśnie hodowla, na czas której materiał biologiczny zostaje umieszczony w warunkach bardzo zbliżonych do tych panujących na ciele człowieka. Trzecim etapem badania, jest izolacja drobnoustrojów mająca na celu identyfikację patogenów. Całość kończy antybiogram pozwalający wskazać poziom wrażliwości badanego materiału na leki i dopasować odpowiednią metodę leczenia. W związku z tym, że analiza próbki materiału jest wieloetapowa, na jego wyniki pacjent musi poczekać kilka dni.

Bakteriologia to bardzo szeroka dziedzina pozwalająca na weryfikację i wskazanie organizmów odpowiedzialnych za zakażenia. Koszty posiewów i wymazów zaczynają się już od 25 zł, pobierane są z plwociny, moczu, krwi, płynu mózgowo-rdzeniowego lub w formie wymazu z gardła czy nosa.

Pobierz cennik