diagnostyka laboratoryjna Diagnostyka laboratoryjna

Analityka ogólna - badania kału

Badanie Kału

Badanie to, jest jednym z podstawowych badań podczas diagnozy choroby. Wykonuje się je przy podejrzeniu zakażenia pasożytami lub podczas krwawienia z przewodu pokarmowego. Jego wykonanie zalecane jest osobom, u których występuje podejrzenie choroby trzustki, wrzodów żołądka oraz chorób układu pokarmowego pasożytniczego lub bakteryjnego.

Diagnostyka kału pozwala na szybkie wykrycie zaburzeń wchłaniania pokarmu oraz nowotworu jelita grubego. W naszych placówkach badamy próbki w zakresie analityki ogólnej.

Przygotowanie do badania:

Materiał do badania należy pobrać do dedykowanego jednorazowego pojemnika (przy użyciu umieszczonej w pojemniku łopatki) do 1/3 wysokości pojemnika. Kał nie powinien mieć styczności z moczem i wodą. Materiał do badania najlepiej oddać na pasek papieru przymocowany do deski muszli klozetowej. Pasek powinien lekko zwisać. Ważne, aby pobrany materiał pochodził z 2- 3 różnych miejsc tej samej porcji kału. Kał należy dostarczyć do laboratorium do 2 godzin od momentu pobrania.

Kobiety nie powinny pobierać materiału do badania w czasie miesiączki, może ona spowodować wykazanie krwi w kale dając nieprawdziwy wynik badania. W naszych placówkach badamy próbki w zakresie analityki ogólnej. W zależności od potrzeby analizujemy je pod kątem obecności pasożytów, owsików i krwi utajonej.

Prowadzimy również badania w kierunku wykrycia antygenu Helicobacter pylorii oraz Giardia lamblia.

Badanie wykonujemy w naszych trzech placówkach:

ul. Łojewska 6,

ul. Tykocińska 34,

ul. Poborzańska 6,

ul. Remiszewska 14

Pobierz cennik