diagnostyka laboratoryjna Diagnostyka laboratoryjna

Histopatologia

Badanie histopatologiczne polega na ocenie mikroskopowej wycinka tkanki.

Badanie to daje pewne wyniki jeśli chodzi o rozpoznanie histopatologiczne nowotworu, z odróżnieniem nowotworów łagodnych od złośliwych. Ponadto, badanie histopatologiczne umożliwia rozpoznanie różnego rodzaju chorób zapalnych i zwyrodnieniowych. Dodatkowo, rozpoznanie histopatologiczne jest też niezbędne do oceny monitorowania postępu leczenia.

Pobrany materiał biologiczny jest przekazywany do badania histopatologicznego, w przebiegu którego specjalista pod mikroskopem ocenia pobrany fragment tkanki. Materiał do badania histopatologicznego często jest pobierany w formie biopsji w warunkach ambulatoryjnych.

W laboratorium, fragment tkanki materiału biologicznego poddawany jest odwodnieniu, a następnie umieszcza się go w parafinie. Tak przygotowaną próbkę można przyciąć, umieścić pod mikroskopem i poddać analizie. Próbkę ocenia lekarz patomorfolog lub histopatolog.

Diagnostyka laboratoryjna

W naszym centrum zdrowia wykonujemy zarówno biopsję grubo-, jak i cienkoigłową (BAC, BACC). Realizujemy także badania histopatologiczne – z cytokeratyną i Ki60, żołądka z cytokeratyną i HER2, szyjki macicy, piersi z ER, PR, HER2, a także metodą In Situ HER2. W ofercie znajduje się także cytologia jednowarstwowa (LBC) oraz nieginekologiczna i wymaz czystościowy.

Wykonujemy też badania wieloblokowe z materiału pooperacyjnego z jednego narządu - zarówno onkologiczne, jak i nieonkologiczne. W zależności od potrzeby, materiał biologiczny pobierany jest w formie tkanki lub rozmazu, jedynie do wymazu czystościowego niezbędne jest pobranie próbki z gardła, oka, nosa lub rany. Koszt i czas oczekiwania na wyniki najczęściej określane są indywidualnie, natomiast ogólny cennik dostępny jest na naszej stronie internetowej.

Diagnostyka – jak umówić się na badanie?

Chcąc maksymalnie ułatwić Pacjentom sposób umawiania się na wizytę, wprowadziliśmy formularz kontaktowy online. Wystarczy, że umieścisz w nim swoje imię, nazwisko i numer telefonu. Następnie wybierasz już tylko specjalizację jaka Cię interesuje oraz konkretnego lekarza i składasz zapytanie. W odpowiedzi na nie otrzymasz od nas informację zwrotną. Oczywiście wizyty można rezerwować również telefonicznie, dzwoniąc na infolinię. Badania laboratoryjne wykonujemy w kilku naszych placówkach, między innymi na ul. Tykocińskiej, Poborzańskiej, Łojewskiej, a także Remiszewskiej.

W zakładce kontakt znajdziecie mapy dojazdu, co znaczenie ułatwi dotarcie do wybranej przychodni. Większość obiektów posiada również parking, na którym można wygodnie zostawić pojazd podczas wizyty. Wszystkie placówki są czynne od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00-18.00.

Pobierz cennik